GEZİ TARİHİ
17 – 22 Eylul 2017
1880 €  dan itibaren.

FİYATA DAHİL OLANLAR

İstanbul - Paris – İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti, Havalimanı vergileri (bir artış olması durumunda misafirlerimize yansıtılacaktır). Tüm transferler, 4 yıldızlı otellerde 5 gece kahvaltı dahil konaklama, Özel otobüs ile programdaki: geziler, Müze, tarihi eserler, sit alanı giriş ücretleri, öğlen yemekleri dahildir, gösterilere giriş biletleri, Tab Turizm uzman rehberlik hizmeti, KDV dahildir.

Charleville Mezieres :  Dünya Kuklalar Tiyatrosu Festivali

Değeri bilinmedik bir sanat ile karşılaşma!

Charleville-Mézières Kukla Tiyatrosu Dünya Festivali, 1961’den bu yana kukla sanatının en önemli uluslararası sahnesi olarak kendini kabul ettirmiştir. Beş kıtadan gelen -in ve off- 250’den fazla kukla ekibini bir araya getiren bir festivaldir. 10 günlük festival süresinde 150.000 kişi Arthur Rimbaud’nun şehrinde bir araya gelir. Her gün, herkese açık 44 platoda 50’den fazla gösterime ilave olarak yapılan sayısız sokak gösterisi şehre müthiş bir hava katar.

Festival, meraklıları için büyük bir şölen olduğu gibi profesyonellerin, yaratıcı ve yapımcıların buluşma noktasıdır. Satın almacılar, -yani gösteri dünyasının organizatörleri, tiyatro direktörleri- için ise dünyanın dört köşesinde gerçekleştirecekleri organizasyonlarına gösteri seçip, bağlantısını yaptıkları bir panayırdır.

Sinemanın Cannes’ı varsa, Kukla sanatının da Charleville-Mézières’i var diyebiliriz. Aralarındaki en büyük ve hoş fark, Charleville-Mézières’in izleyicilerin, meraklıların katılımına çok daha fazla açık olmasıdır. Gösterilerde karşımıza çıkan olağandışı sanatsal düzey ile çağdaş tiyatroya, sahneleme ve müziğe farklı yaklaşımlar, kuklanın salt çocuklara yönelik bir sanat olduğu genel geçer algısını değiştirecek en güçlü festivaldir.

Kukla Tiyatrosu Dünya Festivali_Charleville Mezieres_Fransada
Fransa Charleville-meziere seyahat.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

Vize ücreti, yurt dışı çıkış harcı bedeli, Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası, fazla bagaj ücreti, programda belirtilmeyen öğlen ve akşam yemekleri, tüm içecekler, her türlü otel ekstraları, kişisel harcamalar.

Kukla Tiyatrosu Dünya Festivali Charleville-Mezieres_7

1. GÜN: İSTANBUL – PARIS – CHARLEVILLE

Havaalanında buluşma ve Paris’e uçuş. Charleville Mézières’e transfer ve otele yerleşmeden sonra kısa toplantı ile festival işleyişi hakkında bilgilendirme ve biletlerin dağıtımı. Varış saatimize bağlı olarak festival şehrinde gezinti ve/ya akşam programımızdaki gösteri.

Kukla Tiyatrosu Dünya Festivali_Charleville Mezieres

2. GÜN: CHARLEVILLE MEZIERES

Kahvaltıdan sonra şehre keşif turu.

İtalyan Prens Charles de Gonzague tarafından 1606 yılında kurulan Charleville, XVII. yüzyıl şehircilik anlayışının en güzel örneğidir. Belçika sınırında Ardennes bölgesinin merkez kenti, Paris’teki Vosges meydanını kendisine model almış Ducale Meydanı ile bilinir. Roy ve Milart kuleleri, Bourgogne Kapısı ile surların önemli kesimi halen ayaktadır. Şehir turumuzun ritmini doğallıkla şehrin her köşesine dağılan ve tüm güne yayılan sokak gösterileri belirleyecek. Öğleden sonra ve akşam iki salon gösterisine biletimiz var.      

Kukla Tiyatrosu Dünya Festivali_Charleville Mezieres_6
Fransa Charleville-meziere seyahat.
Fransada Şampanya champagne

3. GÜN: REIMS ve CHAMPAGNE 

Tercüman rehberimiz eşliğinde Reims ve şampanya üretimi ile dünyaca ünlü Champagne gezisi için hareket. Güne XIII. yüzyılda inşa edilen ve UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Reims Katedralinin ziyareti ile başlayacağız. Çok sayıda heykel ile olağanüstü güzellikte vitraylarla bezeli bu olağanüstü sanat eseri kilisede tarih boyunca Fransa kralları kutsanıp taç giydiler.   

Bundan sonra, meşhur şampanya markası MUMM’ın kavlarını ziyaret edeceğiz. Champagne bölgesinin şarap ve şampanya üretiminin sırlarından bazısını öğrenecek, ziyaret sonunda, dünyanın her köşesinde meraklısı bulunan meşhur “Cordon rouge” tadımının keyfini yaşayacağız.

Bundan sonra, Epernay’e geçip, burada, 1858 tarihinde kurulmuş MERCIER’nin şampanya kavlarını da göreceğiz. 30 metre derinliğe inip, otomatik tren ile muazzam büyüklükteki kavlarını ziyaret ettikten sonra ikinci degüstasyonumuza yapabileceğiz.

Gün sonu Charleville’de festivalimize dönüş ve programımızdaki akşam gösterisi için buluşma.

Reims katedrali

4. GÜN: BRUXELLES

Bruxelles’e hareket ve aracımız ile yapacağımız panoramik turla şehrin en önemli ve turistik noktalarını saptayacağız: St. Michel Katedrali, Kongre Sütunu, Heysel ve Atomium semtleri ile Çin Pavyonu ve Japon Kulesinden sonra Kraliyet Sarayından geçeceğiz. Aracımızı bırakıp yürüyerek muhteşem Art Nouveau binaların keşfi ile devam edeceğiz ve 1619’da Jérôme Duquesnoy’nun yonttuğu, Bruxelles’in sembolüne dönüşmüş Manneken Pis’i göreceğiz. Orta çağ Bruxelles’inin kalbinde, yine UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Grande Place (Büyük Meydan)’a geçeceğiz. Şehrin çekirdeği olan bu meydanın zemini çiçekli bir halı ile süslüdür ve meydanı çevreleyen binalar Belçika gotik tarzının en güzel örnekleridir. Ancak, Belçika gastronomi de demektir; bugün programımıza midye ve patates kızartmalı öğle yemeğini aldık. Size kalan serbest zamanda Belçika’nın yine dünyaca bilinen iki gastronomik ürününü tadabilirsiniz; zanaatkar işi bira ve çikolata.       

Gün sonu Charleville’e dönüş ve akşam yerlerimizin ayrılmış olduğu gösteriye gitmek üzere buluşma.

Kukla Tiyatrosu Dünya Festivali_Charleville Mezieres_5
Brüksel Fransa Belçikaa seyahat

5. GÜN: CHARLEVILLE MEZIERES 

Serbest Gün; isterseniz yalnız, isterseniz tercüman-rehber eşliğinde sokak gösterileri, geçit törenleri ve salon gösterileri arasında birinden diğerine geçerek festivalin en iyilerini görmeye çalışacağız. Seçimimizi geçmiş günlerde yerel basında çıkmış haberler, değerlendirmeler doğrultusunda yapacağız. Burada da, örneğin Avignon’da olduğu gibi, off festival kapsamında tanınmadık sanatçı, gruplar ancak zaman içinde dikkat çekip şöhret oluyorlar, dolayısıyla dikkat çeken bu gösterileri de kaçırmamaya çalışacağız.      

Kukla Tiyatrosu Dünya Festivali_Charleville Mezieres_4
Kukla Tiyatrosu Dünya Festivali_Charleville Mezieres_3

6. GÜN: CHARLEVILLE – PARIS – İSTANBUL

Kahvaltıdan sonra Paris’e, Opera Meydanına hareket. Bu yarım günde isterseniz yalnız, isterseniz tercüman-rehberiniz eşliğinde büyük mağazalarda (Printemps, Galeries Lafayette) alışveriş olanağı. İsterseniz de Grands Boulevard’larda, Louvre Müzesinde, Seine kıyılarında gönlünüzce gezinmek için serbest zaman.
Havaalanına transfer ve İstanbul için uçuş işlemleri.

Kukla Tiyatrosu Dünya Festivali_Charleville Mezieres_2