GEZİ TARİHİ
03 – 08 Agustos 2017
1690 €  dan itibaren.

FİYATA DAHİL OLANLAR

İstanbul - Toulouse – İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti, Havalimanı vergileri (bir artış olması durumunda misafirlerimize yansıtılacaktır). Tüm transferler, 4 yıldızlı otellerde 5 gece kahvaltı dahil konaklama, Özel otobüs ile programdaki: geziler, Müze, tarihi eserler, sit alanı giriş ücretleri, öğlen yemekleri dahildir, gösterilere giriş biletleri, Tab Turizm uzman rehberlik hizmeti, KDV dahildir.

JAZZ IN MARCIAC

Cazın en büyükleri güneybatı Fransa’nın küçük bir köyünde

“Üç Silahşörler” diyarında farklı bir festival

Marciac’ta Caz, 1300 nüfuslu bir köyde gerçekleştirilen ve 200.000 seyirci çeken bir festivaldir. Güney Fransa’nın kendine özgü lehçesi ile insan sıcaklığını bulacağınız bu köyde yaşayan herkes gönüllü olarak festival organizasyonunda görev alır.

Yirmi yıldır gerçekleştirilen festival şu ana kadar Dee Dee Bridgewater, Ray Charles, Avishaï Cohen, Ibrahim Ferrer, , Dizzy Gillespie, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, Keith Jarrett, Ibrahim Maalouf, Ana Popovic, John McLaughlin, ya da Marcus Miller gibi birçok önemli caz sanatçısını misafir etmiştir.

Bir şölendir Marciac’ta Caz. Kapalı salonda gerçekleştirilen “in festival” yanında, köy meydanında dünyanın dört köşesinden farklı müzisyenin bir araya gelip çaldığı ücretsiz konserler, jam session, atölye ve stajlara ek olarak bölge mutfağının spesyalitelerinin tadımından, sinema, konferans, açık oturum ve kullanılmış eşya pazarına kadar değişik faaliyetlerin olduğu bir de “off festival” vardır.

Marciac’ta Caz Festivaline katılmak size aynı zamanda tercüman rehber eşliğinde Gers, Gaskonya ve Pirene bölgelerinin keşif olanağını da sağlıyor.

Fransa toulousa seyahat

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

Vize ücreti, yurt dışı çıkış harcı bedeli, Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası, fazla bagaj ücreti, programda belirtilmeyen öğlen ve akşam yemekleri, tüm içecekler, her türlü otel ekstraları, kişisel harcamalar.

Fransa toulousa seyahat
Marciac muzesi

1. Gün: İSTANBUL – TOULOUSE - MARCIAC

Havalimanında buluşma ve Toulouse’a hareket. Marciac bölgesindeki otelimize transfer ve yerleşim. Daha sonra rehberiniz tarafından festivalin işleyişi ve programınız hakkında bilgilendirme toplantısı ve konser biletlerinin dağıtımı. Akşam serbest.

Marciac jazz festivali

 2. Gün: ÜÇ SİLAHŞÖHLER DİYARI

Sabah Marciac’a, tüm Avrupa’da benzeri olmayan, Afrika’daki köklerden çağdaş caza kadar uzun caz tarihini izleyebileceğimiz “Territoire du jazz” isimli müzeyi gezmeye gidiyoruz. Festival havasını solumak üzere köyde serbest zamandan sonra Bassoues köyüne hareket. Orta çağ askeri mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan ve XI. yüzyıla tarihlenen burcundan tüm çevrenin rahatça izlenebildiği bu tipik köyü gezeceğiz. Yolumuz üzerinde Gaskonyalı ünlülerden biri olan üç silahşörlerden d’Artagnan’ın doğum yeri Castelmore şatosunu dışarıdan göreceğiz.    

Marciac’a dönüş, akşam konser.

jazz in Marciac
Fransa toulousa seyahat
Toulouse Fransada

3. Gün: UNESCO, DÜNYA MİRASI

Sabah serbest. Üç silahşörler diyarının rehberimiz eşliğinde keşfine La Romieu köyü ile devam ediyoruz. Saint-Jacques de Compostelle hac yolu üzerinde önemli bir mola noktası olarak gelişen La Romieu, zaman içinde önemli bir dini merkeze dönüşmüştür. Papa Clément V’in yakını tarafından XIV. yüzyılda yapımına başlanılan sıra dışı kilise ve manastır UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Daha sonra, orta çağ mimarisi, şehri kuşatan surları ve giriş kapısı, Condom piskoposunun tahkim edilmiş şatosu ve romanesk kilisesi ile “Fransa’nın en güzel köyleri” listesinde yer alan Larressingle köyünü geziyoruz. Marciac’a dönüş, festivalin yan faaliyetleri, off festival konser ve animasyonlarına katılabilmek için serbest zaman. Bu akşamki konserimize gitmek üzere buluşma.

Leila Martial Jazz in Marciac

 4. Gün: BASK ÜLKESİ GEZİSİ

Sınırın gerek Fransız, gerekse İspanyol tarafına yayılan, dillerinin kökleri hala bilinemeyen Bask halkının yaşadığı Bask Bölgesine ayırıyoruz bu günü. Tam sınırda bulunan Hendaye şehri ile başlıyoruz ve bir yanımızda okyanus, diğerinde ise Pirenelerin eşsiz dağ manzaraları eşliğinde yeşil kıyı şeridi boyunca ilerleyerek Saint-Jean de Luz’e doğru yöneliyoruz. Falezlerde kırılan okyanus dalgaları ile birlikte, Saint-Jean de Luz ile birlikte enfes körfezi paylaşan sanatçı şehri, XIV. Louis’nin evlilik törenine evsahipliği yapmış Ciboure’a doğru yol alıyoruz. Buradan profesyoneller için sörf cenneti ve güzel manzaralı Guéthary’ye geçiyoruz. Yolumuzun sonunda, güney batının en bilinen ve ziyaret edilen sosyetik kıyı şehri Biarritz’e ulaşıyoruz. Üç ince kum plajının arkasında falezlerin tepesine asılı plânlı bahçeleri ile muhteşem bir şehir bekliyor bizi. İmparator III. Napolyon gibi siz de İspanya’ya kadar uzanan muhteşem Gaskonya körfezi manzarasının büyüsüne kapılacaksınız. Gün boyu bu güzelim şehirleri yürüyerek keşfetme ve alışveriş etme fırsatı bulacaksınız. Tab Turizmin her turunda olduğu gibi, isterseniz bireysel kaçamağın keyfini çıkarabileceğiniz gibi tur boyu gruba eşlik eden tercüman rehberin bilgi ve önerilerinden de yararlanabilirsiniz.

Gün sonu akşamki konserimiz için Marciac’a dönüş.          

jazz festivali Marciac Fransa
Marciac ücretsiz konser

 5. Gün: YÜKSEKLİK 3.000 METRE

Katolik dünyasının üçüncü büyük hac merkezi Lourdes için hareket. Kiliseye kısa bir ziyaretten sonra Fransa’yı İspanya’dan ayıran muhteşem dağ zinciri Pirenelerde kaybolacağız. Gave d’Ossau kanyonunu geçerek Fabrèges’e ulaşacağız. Burada teleferik ile trenimizin kalkış istasyonuna tırmanacak ve çevreleyen 3.000 metrelik tepeler ve olağanüstü manzaralar eşliğinde dağa asılı demiryolu hattında 50 dakikalık bir yolculukla Artouste gölüne varacağız. Pourtalet geçidinden İspanya’ya geçerek burada bizi bekleyen meşhur “venta”’lardan İspanyol ürünleri satın alabileceğiz.     

Gün sonu Marciac’a akşamki konserimiz için dönüş.

Volcan trio jazz in Marciac
Ed Motta Jazz in Marciac

 6. GÜN : TOULOUSE - İSTANBUL

Toulouse’a hareket ve pembe şehrin, muhteşem Capitole meydanının keşfinden sonra Toulouse spesiyalitesi cassoulet’nin (ördekli kuru fasulye) tadına bakacağız.

Havaalanına transfert ve İstanbul için uçuş işlemleri.

Marciac ücretsiz konser